Čo potrebujete vedieť, ak uvažujete o kúpe diamantu? Aké sú  dôvody na ich vlastnenie? Dokážu diamanty uchovať hodnotu Vašich peňazí?

To sa dozviete ZDARMA v úvodnom e-Booku 

"13 dôvodov, prečo vlastniť DIAMANT"

 

 

Parametre diamantu

Pre hodnotenie diamantov v celosvetovom meradle bolo potrebné zjednotiť rozdielne klasifikovanie diamantov  v rôznych krajinách. V roku 1978 vznikla Medzinárodná rada pre diamanty – IDC.

Cieľom tejto spoločnosti bolo vytvoriť pravidlá pre obchod s diamantami tak, aby boli  celosvetovo akceptovateľné a konzistentné. Samozrejme aj používané a dodržiavané  na celom svete.

Na základe týchto pravidiel sa pri hodnotení diamantu sledujú tzv. „4C“ parametre. Toto označenie vychádza z prvých písmen anglického názvu daného parametra.

4C sú základné parametre – brús (cut), hmotnosť(carat), farba (color), čistota (clarity). Na rozdiel od ostatných drahých kameňov, napr. zafírov, smaragdov, rubínov, má  diamant  presne definované a merateľné parametre kvality,

Okrem nich cenu diamantu ovplyvňujú i ďalšie faktory – doplnkové parametre – kvalita brúsu, symetria, lesk, fluorescencia, ale aj dopyt po konkrétnych parametroch, veľkosti  a ďalšie faktory.

1.CUT -Brús

Existuje vyše 100 typov brúsov, z ktorých je najviac používaných a obľúbených 12 – briliant, markíza, slza, ovál, srdce, princes, či smaragdový brús, ale i možné kombinácie.

Najpoužívanejší je briliantový brús. V roku 1919 ho vypočítal a zdôvodnil matematik Marcel Tolkowsky. Tento model brúsu je vytvorený na základe matematických výpočtov optických vlastností tak, aby vytváral najlepšiu hru svetla.anatomy_of_round_brilliant

Má okrúhly tvar a 57 faziet – brúsených plôšok. Skladá sa z koruny (má  32 faziet + tabuľku) a pavilónu ( má 24 faziet a možnú kaletu). Jedine tento typ brúsu sa nazýva briliantový.

Briliantový brús môže byť použitý i pri iných druhoch drahokamov a polodrahokamov, avšak právo označovať  vybrúsený kameň ako briliant má jedine diamant.  

Ostatné typy brúsov sa nazývajú fantazijné – fancy cuts. Pri týchto typoch brúsov sa nepoužívajú tak prísne kritériá, ako pri hodnotení briliantového brúsu.

Existujú aj modifikované brúsy, ktoré vznikajú kombináciou fantazijných brúsov. Prinášajú  nielen lepšiu využiteľnosť diamantovej suroviny, ale poukazujú i na  kreativitu a zručnosť brusičov.

Na vytváraní brúsu diamantu sa podieľa niekoľko brusičov, pretože každý z nich sa špecializuje na určitú fazetu.

!!!   Ak Vám niekto povie, že má brusiča, ktorý mu vie vybrúsiť diamant lacnejšie, buďte veľmi obozretní a odolajte lákavej ponuke nízkej ceny!  

Cena briliantového brúsu môže byť o 20 -30% vyššia, než je cena fantazijných brúsov. Je to preto, lebo tento typ brúsu je náročnejší na surovinu a je pri ňom väčší „odpad“.

Ukážka najpoužívanejších fantazijních brúsov

shape_big

2.CARAT – Hmotnosť

 Medzinárodne sa udáva hmotnosť diamantov v karátoch – skratka ct. Určuje presnú hmotnosť diamantu (nie rýdzosť ako pri zlate), ktorá sa v certifikátoch udáva s presnosťou na 2 desatinné miesta.

     1 ct = 0,2 g

10348755_734670053259525_4690349115093439962_o - kópiaNázov karát je odvodený od anglického názvu  chlebovníka  -  carob - karát, ktorého semená  sa používali už na stredovekých trhov ako váhová jednotka pre obchodovanie s drahými kameňmi, resp. pre ich vyváženie. To preto, lebo semená chlebovníka majú tú vlastnosť, že všetky vážia rovnako.

 

Vďaka presne stanoveným parametrom briliantového brúsu dokážeme  i pohľadom na priemer korunky približne určiť jeho hmotnosť.

 1962679_307450149403058_368773313_n - kópia

 

                 

 

 

 

 

Tabuľka priemeru korunky a hmotnosti diamantu

Cena diamantov sa určuje na karáty, preto bude napr. 1 karátový diamant oveľa drahší, než 0,99 karátový, hoci by mali ostatné parametre rovnaké. Rozdiel v cene je teda vyšší medzi 1 ct a 0,99 ct ako medzi 0,99 ct a 0,98 ct.

Cena diamantu rastie s jeho hmotnosťou exponenciálne. To znamená, že cena 3 ct diamantu je väčšia ako súčet troch 1 ct diamantov.

3.COLOR – Farba

V prírode existuje jediný drahý kameň vo všetkých farebných modifikáciách. Je ním práve diamant.

colour_big                    Tabuľka medzinárodnej farebnej stupnice (HRD, GIA, CBJO)

Farebné diamanty sú však extrémne vzácne. Predstavujú len necelé percento. Pre svoju vzácnosť a jedinečnosť sa obchodujú na špeciálnych aukciách a ich cena sa riadi dopytom a ponukou.

Väčšina diamantov je vo farbe čírej bielej až po jemne žlté zafarbenie, ktorému hovoríme aj šampaň (champagne).

Na rozdiel od farebných diamantov sa ich cena  určuje podľa  celosvetového veľkoobchodného indexu cien brúsených diamantov, zvaného Rapaport.

Farba diamantu sa označuje veľkými písmenami latinskej abecedy od D po Z. Čím je diamant belší, tým je vzácnejší i drahší.                                                                                                                                                                                            

4. CLARITY - Čistota

Je posledným základným a veľmi dôležitým parametrom. Keďže diamant je prírodný produkt, už počas procesu kryštalizácie, ktorý neprebiehal plynule v rovnakých podmienkach, mohli  vzniknúť rôzne vnútorné charakteristiky - praskliny, bublinky, zákaly a pod. Tieto nečistoty sa nazývajú inklúzie, sú typické pre prírodné diamanty a slúžia ako diagnostické a identifikačné vlastnosti.

Na základe charakteru, veľkosti, polohy, farby  a množstva inklúzií zaradí nezávislý odborník – gemológ diamant do niektorej z nasledujúcich kategóri – IF, VVS1,VVS2,VS1,VS2,SI1-2 a P, pričom

  • IF je vnútorne čistý,
  • VVS1-SI obsahujú inklúzie neviditeľné voľným okom,
  • P obsahujú inklúzie viditeľné aj voľným okom.

Kategória P nie je vhodná nielen pre investičné diamanty, ale neodporúča sa ani na použitie do šperkov.

clarity vvdiamonds

 Medzinárodná stupnica čistoty diamantov

Gemológ skúma diamanty pod minimálne 10-násobným zväčšením v gemologickom laboratóriu. Na hodnotení diamantu sa nepodieľa sám, ale svoje stanovisko ku konkrétnemu kameňu musia dať ešte minimálne dvaja gemológovia (nezávisle na sebe).  Ich hodnotenia sa musia 100% zhodovať. Ak sa nezhodujú, vykonajú hodnotenie opäť. Výsledok musí byť v prospech klienta.

Okrem spomínaných a popísaných základných "4C" a doplnkových parametrov, ktoré sú všeobecne známe a uznávané,  kupujúci zvažuje i 5.C parameter. Je ním cena. A v dnešnej dobe je pre nákup diamantov cena priaznivá.

Zdroj: YouTube - Ehud Arye Laniado

V nasledujúcom videu od nezávislého gemologického laboratória Gemological Institute of America - GIA (cca 7 minút) si pozrite prooces hodnotenia diamantov.

Zdroj: GIA https://www.youtube.com/watch?v=1lqm2Zi5aYo

266 MS 1 Kaskady 11062010 (5) - kópia - kópia

Kto Vám radí

Dobrý deň, volám sa Daniela Skácelová a pomáham ľuďom zorientovať sa vo svete diamantov a drahých kovov, riešiť ochranu ich peňazí a zabezpečenia rodiny i založenie tradície rodinných šperkov.

Poskytujem poradenstvo a predaj investičných diamantov, diamantových šperkov, drahých kovov a mincí.

Viac sa dozviete na stránke O mne.

 

"13 dôvodov, prečo vlastniť DIAMANT"

Čo by ste mali vedieť, ak  rozmýšľate nad tým, ako ochrániť svoje peniaze.

Kontaktný formulár

REFERENCIE

Dobrý deň, pani Daniela.

Chcem sa Vám ešte raz veľmi pekne poďakovať za radu pri obstarávaní šperku. Veľmi ste mi pomohli.

    Prajem Vám všetko dobré.

                  S pozdravom

                                   Gabriel H.

 

Vďaka informáciám p. Skácelovej som získal lepší prehľad a ľahšie sa mi rozhodovalo o tom, ako naložím so svojimi úsporami.

Milan B.

Viac TU

Zaujímavé články z blogu

Poznáte dôvody, prečo je vhodné uvažovať nad kúpou diamantu? Máte otázky, na ktoré ešte nemáte odpoveď a potrebujete viac informácií? Chcete objaviť tajomstvá a krásu diamantu? Viete, ktoré otázky klientov najviac zaujímajú?

Získajte  ZDARMA e-Book 

"Diamantová abeceda" a dozviete sa viac.