Čo potrebujete vedieť, ak uvažujete o kúpe diamantu? Aké sú  dôvody na ich vlastnenie? Dokážu diamanty uchovať hodnotu Vašich peňazí?

To sa dozviete ZDARMA v úvodnom e-Booku 

"13 dôvodov, prečo vlastniť DIAMANT"

 

 

Aký je rozdiel medzi diamantom a briliantom?

Diamant je všeobecné označenie pre  rôzne typy brúsov, ktorých je vyše 100 a nazývame ich fantazijné brúsy, napr. markíza, bageta, srdiečko, slza atď. V dnešnej dobe brusiči vytvárajú aj nové kombinované brúsy.
Briliant je označenie pre konkrétny typ okrúhleho brúsu, ktorý vypočítal a zdôvodnil v roku 1919 matematik a brusič Marcel Tolkowský  tak, aby vynikli opticko-fyzikálne vlastnosti diamantu.Tento typ brúsu má 57 brúsených plôšok nazývaných fazetyPopis briliant sa používa iba v prípade pravého diamantu. Avšak aj iné drahé kamene môžu byť vybrúsené v briliantovom brúse.

Čo je to investičný diamant?

Označiť diamant za investičný môžme vtedy, ak spĺňa určité kritéria. Spravidla ide o diamant od 1 karátu  vyššie a vo farbe od D-H, v čistote od IF- VS2.  Takýto diamant nám dokáže uchovať hodnotu peňazí doň vložených a  pokrýva  minimálne ročnú mieru inflácie. Diamanty s najlepšími parametrami (napr. D/IF, D/VVS1) však dosahujú vyššie zhodnotenia.

Pre koho je diamant vhodný?

Na diamant je vhodné pozerať sa najmä ako na uchovávateľa hodnoty a rezervu na "horšie časy". 

Kto radšej využíva "adrenalínový" spôsob investovania a rýchlejší spôsob "otáčania peňazí" a tvorby zisku, pre toho  diamant nie je vhodný.

Diamanty odporúčam na doplnenie investičného portfólia. Hovorí sa, že na diamanty treba dozrieť a pochopiť ich. Sú vhodné pre tých, ktorí oceňujú vysokú mieru bezpečia svojich peňazí.

Čo je to certifikát ? 

Certifikát je dokument, ktorý nás informuje o dôležitých  parametroch brúseného diamantu, na základe ktorých sa tvorí cena. Diamant ako jediný z drahých kameňov má presne určené a merateľné parametre kvality, ktorým hovoríme "4C". To preto, lebo názov každého parametra v angličtine začína písmenom C. Sú to: brús- cut, hmotnosť - carat, farba - color a čistota - clarity.

Čo musí obsahovať certifikát?

Okrem základných "4C" parametrov sú v certifikáte uvedené ešte i dodatkové alebo podporné parametre, ktoré môžu cenu diamantu navýšiť až o 25% - kvalita brúsu, symetria, lesk, fluorescencia....

Okrem spomínaných parametrov je na certifikáte uvedené meno laboratória, miesto a dátum vydania a samozrejme jedinečné číslo certifikátu, ktoré je možné laserom naniesť na najužšiu plôšku - fazetu diamantu, tzv. rundistu.

Dôležitým údajom je informácia o tom, že sa jedná o prírodný diamant,nakoľko dnes už existujú aj syntetické diamanty. Tie však musia mať tiež certifikáty, ktoré sú žltej farby, aby nedošlo k omylu.

V certifikáte sú uvedené i ďalšie údaje - nákres diamantu z pohľadu zhora i zdola, . Pokiaľ diamant obsahuje  určité inklúzie (nečistoty, praskliny, bublinky a pod.), sú v nákrese zaznamenané.

Špecifikované sú i presné hodnoty diamantu - pomer medzi jednotlivými časťami, uhly, ale aj  bezpečnostné prvky - hologram laboratória atď.

Vzhľadom k tomu, že neexistujú dva absolútne totožné diamanty, zvykne sa  hovoriť, že  certifikát je ako rodný list diamantu.

Kto môže vydávať certifikáty?

Iba špecializované nezávislé gemologické laboratórium. Mnohé krajiny majú svoje gemologické laboratóriá, avšak iba niektoré sú uznávané kdekoľvek vo svete. Medzi tie najrenomovanejšie gemologické inštitúty patria GIA - Gemologický inštitút Ameriky v New Yorku, IGI - Medzinárodný gemologický inštitút v  Antwerpách a HRD - Najvyššia diamantová rada tiež so sídlom v Antwerpách.  My spolupracujeme so všetkými tromi.

Na certifikácii sa záčastňujú nezávisle na sebe viacerí gemológovia (minimálne traja) a ich hodnotenia sa musia 100% zhodovať.

!Potvrdenie od klenotníka alebo posudok súdneho znalca sa ako  certifikát neuznáva !

Majú aj šperky certifikát?

Certifikujú sa nielen investičné diamanty, ale aj šperkárske diamanty, ale ešte pred vložením do šperku. Väčšinou sa šperkárske diamanty certifikujú od 0,5 ct. 

Aká je likvidita diamantov?

Pri likvidite - spätnom odkúpení diamantu má klient niekoľko možností. Samozrejme hovoríme o diamantoch, ktoré majú svoj certifikát. Pokiaľ ste kúpili diamant u renomovaného obchodníka, tento certifikát je samozrejmosťou. 

Ako majiteľ diamantu sa môžete rozhodnúť predať ho u niektorého obchodníka s diamantami kdekoľvek vo svete (Antwerpy, Dubaj, Viedeň, Tel Aviv, Amsterdam ... ), ale aj Komoditná burza v Bratislave má diamantovú sekciu, kde môžete svoj diamant ponúknuť do aukcie.

Ako to prebieha pri odkúpení diamantu? 

Obchodník si skontroluje Váš investičný diamant i certifikát a na základe aktuálneho cenníka Rapaportu Vám ponúkne  cenu, v ktorej je zohľadnený tzv. spread - rozpätie ceny (zjednodušene povedané rozdiel nákup-predaj), ktorý sa pohybuje v rozmedzí 20- 30%.

Pokiaľ však nemáte takúto možnosť, čas alebo chuť vycestovať, najlepšie je obrátiť sa na toho obchodníka, ktorý Vám diamant predal.

Odkupujú sa diamanty s DPH?

Odkúpenie  sa deje bez DPH. Preto sa už pri výbere svojho diamantu poraďte s odborníkom, ktorý vie podľa parametrov vybraného diamantu zistiť, ako sa zhodnocoval v minulosti. Na základe týchto informácií a prognóz sa dá predpokladať, za akú dobu si diamant "zarobí na seba" (DPH a spread) a kedy začne "zarábať" pre Vás.

Diamanty sa predávajú bez DPH?

Nie, diamanty sa predávajú s DPH.

Podľa čoho sa určuje cena diamantov?

Východiskom pre určenie ceny diamantu sú údaje, ktoré sú uvedené v certifikáte. Sú dôležité  na to, aby bolo možné určiť aktuálnu cenu daného diamantu podľa veľkoobchodného cenníka brúsených diamantov, ktorým sa riadia obchodníci na celom svete, tzv. Rapaport.  

Je primárnym zdrojom informácií  pre tvorbu cien diamantov, akési vodítko pre vyhodnotenie cien diamantov. Obsahuje tzv.  "4 C" parametre,  podporné parametre a ďalšie  dôležité údaje. Aktualizuje sa 1-krát týždenne vo štvrtok o polnoci.

Čo ovplyvňuje cenu diamantov?

Na stanovení ceny diamantu môžu mať vplyv okrem základných a doplnkových parametrov i ďalšie charakteristiky a pripomienky, ktoré sú uvedené v komentároch. Tieto komentáre bližšie popisujú napr. niektoré inklúzie, ich polohu, farbu, čo môže v konečnom dôsledku ovplyvniť cenu diamantu. Preto aj dva zdanlivo rovnako hodnotené diamanty budú mať cenu rôznu.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje ich cenu je ponuka, dostupnosť, vyčerpateľnosť zdrojov, dopyt a pod.

Ako zistím, či mám v šperku pravý diamant?

Na zistenie pravosti diamantu nám poslúži diamantový tester - termolyzér, ktorý má k dispozícii každé klenotníctvo predávajúce diamantové šperky. Tester pripomína elektronické pero, ktoré po zahriatí hrotu a priložení na skúmaný kameň odmerijeho tepelnú vodivosťDiamant svieti zeleno, imitácie diamantu červeno.

Pri kúpe  šperku  od renomovaného klenotníka  by ste mali dostať aj tzv.report, kde je  šperk popísaný, včetne parametrov diamantu.

Od akej veľkosti sa certifikujú diamanty v šperkoch?

Vo svete sa  zvyknú certifikovať diamanty vkladané do šperku od veľkosti 0,4 - 0,5 ct, výnimočne i menšie - od 0,1 ct.

Po zaplatení som vlastníkom skutočného diamantu?

Áno, zaplatením konkrétnej čiastky za (Vami vybraný) diamant sa stávate jeho skutočným vlastníkom. 

Máte ďalšie otázky a ešte ste nenašli na ne odpovede? Napíšte ich do Kontaktného formulára. Ozvem sa Vám. 

Ak máte záujem o podrobnejšie informácie, vyplňte Kontaktný formulár a získajte eBook "Diamantová abeceda" ZDARMA .

266 MS 1 Kaskady 11062010 (5) - kópia - kópia

Kto Vám radí

Dobrý deň, volám sa Daniela Skácelová a pomáham ľuďom zorientovať sa vo svete diamantov a drahých kovov, riešiť ochranu ich peňazí a zabezpečenia rodiny.

Poskytujem poradenstvo a predaj  drahých kovov a mincí.

Viac sa dozviete na stránke O mne.

 

"13 dôvodov, prečo vlastniť DIAMANT"

Čo by ste mali vedieť, ak  rozmýšľate nad tým, ako ochrániť svoje peniaze.

Kontaktný formulár

REFERENCIE

Dobrý deň, pani Daniela.

Chcem sa Vám ešte raz veľmi pekne poďakovať za radu pri obstarávaní šperku. Veľmi ste mi pomohli.

    Prajem Vám všetko dobré.

                  S pozdravom

                                   Gabriel H.

 

Vďaka informáciám p. Skácelovej som získal lepší prehľad a ľahšie sa mi rozhodovalo o tom, ako naložím so svojimi úsporami.

Milan B.

Viac TU

Zaujímavé články z blogu

Poznáte dôvody, prečo je vhodné uvažovať nad kúpou diamantu? Máte otázky, na ktoré ešte nemáte odpoveď a potrebujete viac informácií? Chcete objaviť tajomstvá a krásu diamantu? Viete, ktoré otázky klientov najviac zaujímajú?

Získajte  ZDARMA e-Book 

"Diamantová abeceda" a dozviete sa viac.